Naše chovatelská stanice Fi-Box byla založena 9.2.1998, kdy jsme se rozhodli věnovat tomuto nádhernému, majestátnému, inteligentnímu a naprosto jedinečnému plemeni. Tomuto našemu kroku předcházelo téměř dvouleté soužití s naší první fenkou Ofkou Fi-It, která nás přesvědčila, že je Brazilská Fila plemeno, které chceme mít na celý život. Vzhledem k velkým úspěchům na výstavách a naprosto skvělé povaze jsme chtěli předávat tyto radosti dalším lidem. O jedinečnosti svých povahových vlastností nás všichni naši psí mazlíci přesvědčují den co den. Ať je to jejich skvělý přístup k našim dětem, se kterými tráví spoustu času, nebo vztah k dalším zvířecím členům naší rodiny, do které patří i naše kočky. Prostě rodina, ať je složená z jakýchkoliv členů, je pro Brazilskou Filu nejdůležitější věcí, pro kterou jsou na světě. Od tohoto vztahu se odvíjí i jejich potřeba svou rodinu a celé území, které obývají, chránit. V kombinaci s jejich vrozenou inteligencí není lepšího hlídače, ochránce rodiny a zároveň skvělého společníka než BRAZILSKÁ FILA.
Pro přísun nové krve do chovu jsme se rozhodli v r. 2003 importovat psa z Brazílie Bras Can Xingú z chovu pana Antonia José Brasileira chovatelská stanice Bras Can. Pan A.J.Brasileiro se věnoval chovu Brazilské fily přes 30.let a svými odchovy pozvedl kvalitu tohoto plemene i v zemi původu. Povaha Xinga nás utvrdila v tom, že Brazilská fila z chovů ze země původu je tak trochu odlišná od fil, které pocházejí z evropských chovů. Jak mi říkáme „Brazilci“ jsou neskutečně chytří a velmi vnímaví a jejich věrnost k rodině je bezmezná. Pro dokonalost této povahy jsme nezůstali jen u Xinga a naše smečka se rozrostla o další import z Brazílie Tiny, která pochází z chovatelské stanice Maloca dos Filas do Paiaquas. Tina nese krev legendárního psa Zandora Fazenda Rio Negro, jehož potomci dominují ve špičce v Brazílii .
Náš chov směřujeme ke správným přednostem tohoto plemene a s pomocí dlouholetých zkušeností některých chovatelů v zemi původu se snažíme udržet správný standard Brazilských fil. V Evropě bohužel někteří chovatelé opomíjejí eliminovat i nežádoucí bílé znaky a měli by dodržet podsaditější stavbu těla s delším formátem, který by měl působit dojmem velké kočkovité šelmy. Brazilská fila NESMÍ být kvadratického formátu a bílé znaky by se neměly vyskytovat na čenichové partii, nesmí se táhnout od hrudě až k hlavě a nesmí ani utvářet bílý límec kolem krku. Další bílé znaky na trupu jsou taky nepřípustné.
Jedinci z naší chovatelské stanice z minulých vrhů vynikají výbornou povahou a patří k úspěšným představitelům tohoto unikátního plemene. Jsou odchováni v rodinném prostředí mezi dětmi a s láskou. Prvotní prostředí u chovatele má zásadní vliv na budoucí chování každého jedince, na což klademe velký důraz! A to hlavně kvůli nezodpovědným majitelům, kteří nezvládli a hlavně nepochopili unikátní povahu tohoto plemene, jehož přednostmi jsou naprostá oddanost své rodině, výborné hlídací vlastnosti a v neposlední řadě PŘÁTELSTVÍ NA CELÝ ŽIVOT.

„ … jednou fila, navždy fila … „webmaster - www stránky - Hana Vaněčková 2005 © info@pes-net.cz